Şabanözü Kültür Sanat ve Güreş Festivali

Şabanözü Belediyesi tarafından bu yıl 42.’si düzenlenen Kültür, Sanat ve Güreş Festivali sona erdi. Festival kapsamında birinci gün, halk oyunları ve havai fişek gösterileri ile konserler düzenlendi. İkinci gün ise geleneksel güreşler yapıldı. 42 çocuk da sünnet edildi.

3506858251

Festivalin ikinci gününde Mehmet Ali Şahin Stadı’nda geleneksel yağlı güreş müsabakaları yapıldı. Şabanözü Belediye Başkanı Ali Çapçı, gazetecilere yaptığı açıklamada “Şabanözü er meydanında Türkiye’nin başpehlivanları burada bugün kozlarını paylaşacaklar ve Kırkpınar öncesi antrenmanlarını yapmış olacaklar. Bu er meydanında 42 yıldır bu güreşler yapılmakta. Artık Anadolu’nun Kırkpınar’ı dediğimiz Şabanözü er meydanı ulusal anlamda tamamen tanınmış durumdadır.dedi

4 kategoride 197 güreşçinin katıldığı güreş müsabakaları ise yağmur nedeniyle sekteye uğradı. Öğle saatlerinde başlayan yağmurla birlikte güreşlere üç saat ara verildi. Büyük çekişmeye sahne olan başpehlivanlık müsabakaları sonucunda ise Ünal Karaman Başpehlivan oldu.

ŞAHİN dereceye girenlere madalyalarını vererek 42. Si düzenlenen bu etkinliğin takdire şayan olduğunu belirterek bu birlik be beraberliğin bir göstergesidir. Şehirler kültürleri ile yaşar, Şenliğiniz bayram havasında geçsin daim olsun Allah birlik ve beraberliğinizi bozmasın diyerek  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara madalyaları ve ödülleri verildi.