Ahilik haftası kutlamaları

Türk kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olan Ahilik ve Yaran geleneği kapsamında Çankırı’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları”nın 26.sı yapıldı.

5088648375

Etkinlikler kapsamında protokol üyeleri sabah namazına müteakiben Ahmet Yesevi Cami’nde esnaflarla birlikte kahvaltı yaptı. Daha sonra belediye meydanında başlayan kutlama programına Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, AK Parti Çankırı Milletvekilleri Milletvekillerimiz Av.İdris ŞAHİN ve Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, AK Parti Çankırı İl Başkanı Salim Çivitçioğlu, Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Ahilik kültürüne sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurgulayan Vali Özcan, “Ahilik, toplumun bütün fertlerini birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır” dedi.

 

Milletvekilimiz ŞAHİN ‘de AK Parti iktidarında oluşan güzellikleri gölgelemeye çalışan farklı düşüncelerde insanlar olduğunu ifade ederek, bunlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurguladı.

 

ŞAHİN;Bugün hayeller gerçekleşiyor, güldürcekten su gelecek Çankırı gülecek demiştik . siz ancak suyu bidonlarla getirirsiniz demişlerdi. Çankırı doğalgaza kavuştu, Üniversite hepimizin hayaliydi, Adliye yapıldı , Emniyet müdürlüğü binası yapılıyor.  Artık büyükşehirlerden eksik bir yerimiz kalmadı. Hayaller gerçek oldu.

 

Bugün Türkün örf ve adetine, İslam’ın  ahlakına sahip çıkan bir zihniyete sahibiz,  aramıza nifak sokamıyacaklar. Birbirimizi Allah için sevdikçe aşamayacağımız zorluk yok diyerek tüm esnafın bayramını kutladı.

 

Konuşmaların ardından bir babanın çocuğunu demirci ustasına çırak olarak teslim etmesi ile başlayan ustalık serüveni canlandırıldı. Çırak olan çocuk daha sonra kalfa, ardından da ustalık mertebesine yükseldi. Sembolik olarak ustalık payesinin verilmesi anlamına gelen Şed Kuşatma Töreni düzenlendi. Daha sonra işini iyi yapamadığı tespit edilen ustanın pabucu dama atıldı.

 

Halk oyunları gösterileri ve mehteran konseri ile devam eden etkinlikler kapsamında kendi meslek dallarında kentin en iyi esnafları seçilenlere plaket takdim edildi.

 

Program, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve esnafların traktörler üzerine oluşturduğu kortej geçişi ile sona erdi.