Av. İdris Şahin

biyografi

1974 yılında Orta ilçesinin Hüyük köyünde doğdu. Çankırı Merkez Güneş İlkokulunu bitirdi. Orta öğrenimini Çankırı Merkez Anadolu Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1996 yılında bitirdi. Avukatlık stajını 1997 yılında Ankara Barosunda tamamladı. Aynı yıl Çankırı’da serbest avukatlığa başladı. TBB Üst Kurul delegeliği yaptı. Amatör voleybolcu. Ceza ve İdarecilik konularında uzman. İyi seviyede İngilizce, orta seviyede Almanca biliyor. Çankırı Merkezde serbest Eczacılık yapan Ebru Şahin ile evli olup Arif ve Osman adında 2 erkek çocuk babasıdır.

Çankırı merkezde Şahinler Hukuk Bürosu adı altında mesleğini icra ettirmiştir. Ayrıca aile şirketi olan Şahinler LTD şirketi unvanı ile gıda imalatı ve yine ortağı olduğu Safir Tuz Pazarlama Anonim Şirketi ve Nimet Tuz Madencilik Ltd şirketinin adı altında madencilik ve rafine tuz üretimi yapmaktadır.

2003-2004 yılları arasında Ak Parti Çankırı İl Başkanlığı yapmış 2004 yerel seçimlerinde gerek İl Genel Meclisi gerekse Belediye Başkanlığı seçimlerinde Çankırıyı Türkiye’de ilk 10’a sokan ve sayın Başbakanımızca ödüllendirilen İL akabinde askerlik dönüşü 2007 Genel Seçimlerinde Ak Partiden Çankırı Milletvekili Aday adayı olmuş teşkilat Başkanları arasındayken vatani görevini yapmak üzere görevinden ayrılmak zorunda kalmış yoklamasında teşkilatın %85’nin oylarıyla tercih de açık ara önde çıkmış ancak adaylık sürecini gerçekleştirememiştir.

Sonrasında Çankırı Baro Başkanlığı seçimlerinde üst üste iki dönem meslektaşlarının tercihi ile ile Baro Başkanı seçilerek görevini yürütmüştür. 2009 yılında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Şahin, Anadolu Barolarının örgütlenmesine ve birlikte hareket etmesine öncülük eden çalışmalar yürütmüş, mesleki sorunlar ve ülke gündemine dair yazılı ve görsel medyada bir çok etkinliğe katılmıştır. Borçlar Kanunu’nun ilk tanıtım toplantısına Çankırı Barosu olarak ev sahipliği yapmıştır.

2009-2010 yıllarında ise yeniden Ak Parti Çankırı İl Başkanlığı görevine seçilmiş ve bu görevi sırasında Çankırı adına bir çok hizmetin hayata geçirilmesine öncülük etmiştir. Son olarak da 12 Haziran 2011 Genel seçimlerinde milletvekili adaylığı için İl Başkanlığı ve Baro Başkanlığı görevlerinden istifa ederek Ak Parti Genel Merkezinin ve sayın Başbakanın olurları ile Ak Parti Çankırı 1. Sıra milletvekili adayı olmuştur. 24.Dönem Milletvekili olan ŞAHİN, TBMM de Anayasa Komisyonu Başkanvekili olmasının yanında, 16.12.2011 yılından beri Türkiye Vietnam Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanlığı, Meclis Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımı Başta Olmak Üzere Sosyal Etkilerin Araştırılması Amacıyla Kurulan Komisyonu Üyeliği, Ülkemizde Demokrasiye Müdahale Eden Tüm Darbe ve Muhtıralar ile Demokrasiyi İşlevsiz Kılan Diğer Tüm Girişim ve Süreçlerin Tüm Boyutları ile Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonun Üyesi ve Sözcülüğünü ifa etmiştir.