Maden kazaları araştırılacak

İdris Şahin, ileri teknolojiye sahip maden ocaklarında nasıl önlemler alınıp bu tür kazalar önleniyorsa ülkemizde de bu tür acıların bir daha yaşanmaması için bu tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

270220151658205534138_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anayasa Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Soma’da yaşanan faciasıyla ilgili, “Ortak önergeyle maden kazalarının araştırılacak olması bana göre bundan sonra maden kazalarının önlenmesinde önemli bir gelişmedir” dedi.

Şahin, yaptığı açıklamada, Soma’da şehit olan Çankırılı maden mühendisi Burak Karayel başta olmak üzere tüm şehitlerin Türk halkını derin bir yasa sürüklediğini söyledi.

Önergeleri birleştirerek bir araştırma komisyonu oluşturulacağını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Bu acının akabinde öncesine bakılmaksızın parlamentoda tam bir birliktelik tesis edildi. Başta AK Parti grubunun verdiği araştırma önergesi verdi. Manisa milletvekilimiz Recai Berber ve arkadaşları ile Bilim Sanayi Ticaret Komisyonu Başkanımız Halil Mazı da araştırma önergesi verdi. Bunların yanında verilen Cumhuriyet Halk Partisi ve diğer muhalefet partilerinin verdiği araştırma önergeleri birleştirilerek bir araştırma komisyonu kurulacak.” Buradaki amacın kazaların oluşmasında etkili olan teknik boyutların ortaya çıkarmak olduğunu belirten Şahin, “İktidarıyla muhalefetiyle amacımız teknik boyutlar araştırılarak hukuki olarak sorumluların hangi yollarla bu işlerden kurtardıklarına dair önlemlerin tespit edilmesi. Siyasi sorumlusundan idari sorumlusuna ve işçisine kadar sorumlu olan herkesin yargı önüne çıkartılması için araştırma komisyonunun bu titizlikle çalışması isteniyor” ifadelerine yer verdi.

Şahin, ileri teknolojiye sahip maden ocaklarında nasıl önlemler alınıp bu tür kazalar önleniyorsa ülkemizde de bu tür acıların bir daha yaşanmaması için bu tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Önemli olan hadisenin birliktelik olduğunu kaydeden Şahin, “Özellikle 24. dönemde sadece 7 tane araştırma komisyonu kurulmuş olmasına ve 1-2 komisyonda bütün partilerin oybirliği olmamasına rağmen şuanda bu hususta milletimiz 77 milyon tam bir birliktelik içerisinde. Ortak önergeyle maden kazalarının araştırılacak olması bana göre bundan sonra maden kazalarının önlenmesinde önemli bir gelişmedir” şeklinde konuştu.