Şahin, Davutoğlu erdemli bir davranışta bulundu

CNN TÜRK ekranlarında  Ahmet Hakan Coşkun’un moderatörlüğünü yaptığı  Tarafsız Bölge programının canlı yayına katılan 24. dönem Çankırı Milletvekili Avukat İdris Şahin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun erdemli bir davranışta bulunduğunu söyledi.

cnntarafsız

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görev ve yetkilerini bırakacak olmasının nasıl bir sonuç doğuracağı noktasında değerlendirmede bulunan Şahin, “Elbette ki Sayın Davutoğlu, AK Parti’de hangi yol yöntemle Genel Başkan olmuş ise aynı yol ve yöntem ile Genel Başkanlık ve Başbakanlık görevlerini bırakacağını ifade etti.  Bunu yaparken de hiç bir şekilde koltuk sevdalısı olmadığını, sonuç itibari ile  Türk milletinin umudu olmakla kalmayıp  yakın coğrafyamızdaki mazlum milletlerin umudu olan bu hareketin kendi aramızdaki bir görüş ayrılığından dolayı zarar vermemek adına görevden bir daha aday olmamak üzere çekileceğini açıkladı.  Bu bir siyasetçi için örnek bir davranıştır. Asıl burada tenkit edilmesi gereken milletin yıllarca her seçimde kendilerine koltukları bırakması için işaret vermesine rağmen muhalefet partilerinin koltuklarına yapışım kalmış olmasıdır. “dedi.

-Muhalefetin durumunu değerlendirmek  daha sağlıklı-

Şahin, “Burada Sayın Başbakanın bu davranışını eleştirmekten daha ziyade muhalefetin içinde bulunduğu durumu birlikte değerlendirmek daha sağlıklı bir değerlendirme olacaktır. Resmin bir tarafına odaklanırsak resmin bütününü görmemize mani olur. Bu son gelinen aşama sadece merkez karar yürütme kurulunda yetki devri ile alakalı bir durum değil, uzunca yıllardır ifade ettiğim üzere; parlamenter sistemde ki var olan iki başlılığın eninde sonunda sıkıntı yaratacağını defalarca  hem kürsülerden hem televizyon kanallarından ifade etmiştim.  Çünkü bu düzen 2007’de ki Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişikliğinde maalesef Türkiye de parlamenter sistem direnci noktasında sarsılmış ve bu gün ki geldiğimiz noktaya gelmiştir. Nedir bu? Halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı anayasanın 104. maddesindeki ifadesini bulan yetkilerini kullanması halinde mutlak suretle bakanlar kurulu ve başbakanla çatışacağı son derece ortadaydı. Ve bunu defalarca  burada bizlerde söyledik. “ifadelerini kullandı.

cnntarafsız1

Şahin konuşmasında şunları kaydetti:

Şimdi ben özellikle salı günü CNN ekranlarında bir söz söylemiştim. O günün şartlarında ne olağanüstü bir kurultay vardı nede böyle bir görüşme sonrasında açıklama söz konusu değildi. 15. yy’da Nabi’nin bir söz var! On derviş bir iklime sığarmışta, iki padişah bir iklime sığmazmış. Bunun için bizim artık bundan sonra ne yapmamız lazım. Bana göre Sayın Başbakan kendisine yakışanı yaptı. Ak Parti gerek anlamda en ufak hücresine kadar biri disiplin içerisinde    hareket eden kendisindeki şuurlu davranışı üyesinden genel bakanına kadar gösteren bir siyasi disiplin içerisinde hareket eden siyasi partidir. Sayın Davutoğlu’nun yapmış olduğu açıklamaların çok da iklime sığmadığı değerlendirmesinde bana göre yanlış olur. Çünkü parlamenter sistemle seçilmiş cumhurbaşkanı ile hükumet arasında bazı sıkıntıların olduğu ortadaydı. Bunu bir tek noktaya indirgersek biz gerçek anlamda resmin bir noktasına odaklanır ve gerçeği görmemiş hale geliriz. Bu nedenle gelin resmin bütününe bakalım. Bu sistemin neresi tıkanıyor, ne yapılması lazım, bu mesele nasıl çözülür? Bence  bunun üzerinde tartışırsak çok daha faydalı işler yapmış oluruz. Bence Sayın Başbakanın bu davranışın ülkenin önünü açacağı kanaatindeyim. Ak Parti delegesi sağlıklı bir şekilde olağanüstü genel kurulda kendisine yakışan sağlıklı vakur davranışını sergileyecek ve ülkemizin umudu olan Ak Partinin hiç bir şekilde sıkıntıya, sarsıntıya ve kendi içerisinde hizipleşmeye uğramadan çıkar. Nasıl Sayın Cumhurbaşkanının seçiminden sonra Genel Başkan devrinde hiç bir şekilde ülkedeki dengeleri sarsmadan yumuşak geçiş gerçekleşmiş ise şimdide Sayın Başbakanın görevini devretmesi halinde ülkemizin umudu olmaya devam edeceği kanaatindeyim.