Şahin, dinlendiğini tesadüfen öğrendi

AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, yasadışı dinlemelerin hangi boyutlarda olduğunu birkez daha gözler önüne serdi. 2007’de il başkanı olduğu dönemde başkasının ismiyle 3 ay telefonu dinlenen Şahin, bunu Darbeleri Araştırma Komisyonu’nda görevliyken öğrendiğini söyledi

 sahin_dinlendigini_tesadufen_ogrendi_h6585
2003-2007 yıllarında Çankırı İl Başkanlığı ve Baro Başkanlığı yapan İdris Şahin, bir soruşturma kapsamında hiç ilgisi olmadığı halde başkasının ismiyle telefonunun 3 ay boyunca dinlendiğini söyledi. Şahin, bu olayı tesadüfen öğrendiğini söyledi. ‘2012 yılında Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu çalışmaları esnasında TİB’e, Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel ile gitmiştik. Dinlemelerin nasıl yapıldığını, resmi dinlemenin ne şekilde gerçekletiğini sorarken, merak ettik ve ‘Bizi de dinliyorlar mı?’ diye sorduk. Yaşar Bey’in telefonunda bir sıkıntı çıkmadı. 2007 yılında Ankara Özel Yetkili Mahkeme kararı ile benim hiçbir soruşturma dosyasında ismim yokken telefonum 3 ayla sınırlı kalmak suretiyle dinlenmiş. Ben bunu 2012 yılında Darbe ve Araştırma Komisyonunda görevdeyken öğrendim’ dedi.
KEYFİ UYGULAMA
Eskiden örgüt suçlarına ilişkin soruşturma yapan savcılıkların bu kadar keyfi bir şekilde dinlemelerini genişletebildiğini belirten Şahin, ‘Şimdi dinlediğiniz telefonun kime ait olduğunun fatura bilgileri isteniyor. 2 ay önce yapılan düzenleme ile gerçekleşti. Bir başkasının ismi ile birinin telefonunun dinlenmesi artık mümkün değil’ diye konuştu. Kendisiyle ilgisi olmayan bir soruşturma dosyası kapsamında dinlendiğini söyleyen Şahin, bunu tesadüfen 5 yıl sonra öğrendiğini söyledi.